Český rybářský svaz obdržel dopis z Masarykovy univerzity s nabídkou možnosti využití aplikace k mapování vysychavých toků.
Milí rybáři a přátelé přírody,
rád bych vám nabídl bezplatnou aplikaci pro mapování vysychavých toků, jejichž studiem se jako hydrobiolog na Masarykově univerzitě v Brně zabývám. V rámci celosvětového projektu DRYVER (dryver.eu) jsme vytvořili jednoduchou mobilní aplikaci DRYRIVERS (dostupná i v češtině), kterou si stáhnete ve vašem chytrém telefonu z Google Play nebo App Store.
Po registraci lze jednoduše pomocí několika kliků vložit záznam o vyschlém toku nejen u nás v České republice ale kdekoliv na světě. Telefon dodá souřadnice, vy pak fotku, vyberete stav vody (tok teče, izolované tůně, zcela vyschlý) a popřípadě přidáte název lokality (volitelné). Pak už se záznam odešle do veřejné databáze, která poslouží jako podklad pro evropský Atlas vysychavých toků. Pokud jste mimo datovou síť, odeslání se odloží do doby, než se k ní připojíte.
Vyschlá řeka Velička u Strážnice v r. 2012 (povodí o ploše více než 100 km2) (foto: Petr Pařil)
Český návod k aplikaci naleznete zde na stránkách projektu DRYVER a mapu dosud vložených záznamů o tocích zde.
Vámi vložené záznamy poslouží nejen pro další výzkum tohoto nového a bohužel stále častějšího fenoménu sucha, ale do budoucna mohou tvořit i základ pro vaši práci. Uložená data budou zpětně komukoliv přístupná a získá tak přehled o vysychavých tocích v dané oblasti. Další informace týkající se biologických dopadů sucha v ČR pak můžete najít na stránkách www.sucho.eu.
Všem, kteří se do mapování suchých toků zapojí děkuji.
RNDr. Petr Pařil, Ph.D.
Vedoucí skupiny pro výzkum vysychavých toků
Ústav botaniky a zoologie, Přírodovědecká fakulta
Masarykova univerzita, Brno