České muškařky kralovaly světu: MS v jižních Čechách patřilo domácím týmům!

Jihočeské řeky a jezera se staly dějištěm prestižního Mistrovství světa v muškaření žen a masters, které probíhalo od 19. do 25. května 2024. Do České republiky se sjeli nejlepší sportovní rybáři a rybářky z celého světa, aby poměřili své dovednosti v krásném prostředí jihočeské přírody.

Celkem 24 týmů soutěžilo v různých kategoriích, přičemž české reprezentantky a veteráni dosáhli vynikajících výsledků. Významnou událostí bylo vítězství českého týmu žen, který si odnesl zlatou medaili, stříbrnou pozici obsadila Francie a bronzové medaile si domů odvezly reprezentantky Austrálie. V individuální kategorii žen se na prvním místě umístila Štěpánka Šimůnková Marková z České republiky, druhé místo obsadila Julie Quillard z Francie a třetí skončila domácí závodnice Kateřina Švagrová.

P5240944Stupně vítězů v soutěži týmů žen

P5240942 P5240893
Mistryně světa v muškaření 2024

Stupně vítězů v kategorii jednotlivců - ženy

Trenér reprezentace žen Jaromír Šram nám k proběhlému šampionátu napsal: "Od našich závodnic se automaticky očekávalo, že opět šampionát vyhrají, a to nás dostávalo do určitého psychického tlaku, který nám na pohodě nepřidával. A když se nám v určitých momentech nedařilo, nervozita vzrůstala. Muškařská úroveň závodnic z některých států se poslední dobou evidentně zlepšuje, a to i díky kvalitním průvodcům z řad místních rybářů i z řad našich závodníků, kteří soupeřům poskytují důležité informace včetně mušek. A potom nastává situace, že skoro všichni chytají na „naše“ mušky, „naším“ stylem, a pak už je to jenom o losu, kdo dostane lepší úsek řeky s více rybami. Tímto ztrácíme velkou výhodu domácího prostředí. Rozhodně vítězství našich žen nebylo jednoduché a zadarmo. Jejich příprava byla kvalitní, zodpovědná a nasazení obrovské. Opět se potvrdilo, že týmová spolupráce a kamarádství v našem družstvu nám pomohlo tento šampionát zvládnout a vyhrát."

V kategorii masters pak naši zkušení rybáři obsadili třetí místo v týmové soutěži. Mistry světa se stali Italové a stříbrnou příčku obsadilo Španělsko. Individuálně si nejlépe vedl Valerio Santi Amantini z Itálie, stříbrnou medaili získal domácí reprezentant Bořek Kopecký a bronz rovněž český závodník Marek Macka.

P5241027Stupně vítěžů v soutěži týmů masters

P5241055 P5240977
Český bronzový tým masters

Individuální stupně vítězů masters

Slavnostní vyhlášení výsledků s medailovým ceremoniálem proběhlo v krásném prostředí zahrady Cisterciáckého kláštera ve Vyšším brodě. V rámci ceremoniálu promluvili a medaile úspěšným závodníkům předávali: 2. viceprezident FIPS-Mouche Edoardo Ferrero, generální sekretář FIPS-Mouche Stefan Allacker, místostarostka Vyššího Brodu Romana Ouředníková, předseda Českého rybářského svazu Karel Mach, jednatel Českého rybářského svazu Roman Heimlich, prezident Slovenského rybářského svazu Ivan Orovčík, předseda Moravského rybářského svazu Jiří Ryšánek, hlavní pořadatel šampionátu a místopředseda ČRS JčÚS Milan Hladík, jednatel ČRS JčÚS Jiří Marek.

IMG 6907Významní hosté slavnostního ceremoniálu (zleva): 2. viceprezident FIPS-Mouche Edoardo Ferrero, prezident Slovenského rybářského svazu Ivan Orovčík, místostarostka Vyššího Brodu Romana Ouředníková, předseda Českého rybářského svazu Karel Mach, předseda Moravského rybářského svazu Jiří Ryšánek, jednatel ČRS JčÚS Jiří Marek

Děkujeme všem účastníkům, organizátorům a dobrovolníkům za úspěšný průběh mistrovství a gratulujeme našim reprezentantům k jejich skvělým výkonům. Těšíme se na další ročník, který doufáme přinese opět skvělou atmosféru a napínavé rybářské souboje.

Pozvánka na Mistrovství světa juniorů

Srdečně vás zveme na Mistrovství světa v muškaření juniorů, které se uskuteční v srpnu 2024 opět na jihu Čech. Přijďte podpořit mladé naděje rybářského sportu a užít si jedinečnou atmosféru tohoto mezinárodního klání. Podrobnosti o programu naleznete na webových stránkách šampionátu. Těšíme se na vaši účast!

Za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová, foto: Igor Slavík a ČRS