O průběhu a výsledcích soutěže Zlaté udice toho již bylo napsáno mnoho (například reportáž z letošního 47. ročníku zde). V dnešním článku se podíváme průběh, pravidla i jednotlivé disciplíny tohoto jedinečného klání mezi rybářskými dorostenci.
Soutěž se koná pravidelně od jejího založení v roce 1974. Jejím předchůdcem byla Rybářská olympiáda, která se celonárodním sjednocením pravidel transformovala v roce 1974 právě na Zlatou udici.
Soutěž probíhá v několika kategoriích. Zúčastnit se mohou jednotlivci - žáci a žákyně (do završení 15 let věku) a dorost (16 - 18 let věku). Samostatně pak také soutěží šestičlenná družstva, složená ze čtyř žáků, 1 žákyně a jednoho dorostence nebo dorostenky. Platí pravidlo, že v družstvu může být žák nahrazen žákyní, ale ne naopak (družstva musí být smíšená).
Soutěž probíhá v místních, okresních, územních a národním kole. Místní kola probíhají do poloviny května a zajišťují je místní organizace (MO ČRS). Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do okresního kola. Ta probíhají do konce května a zajišťují je odbory mládeže vybraných MO ČRS ve spolupráci s příslušnými odbory RT a LRU. Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do územního kola. Územní kola probíhají do poloviny června a zajišťují je odbory mládeže příslušných územních svazů (ÚS) ve spolupráci s pověřenými MO ČRS a odbory RT a LRU příslušných ÚS. Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do národního kola. V Národním kole ve druhé polovině června pod taktovkou Odboru mládeže Rady ČRS (ve spolupráci s odborem mládeže pověřeného územního svazu) pak proběhne velkolepé finále, které se v letošním roce konalo ve městě Bílině.
Soutěže probíhají na všech úrovních vždy ve třech okruzích. Rybolovné technice, lovu ryb udicí na plavanou a znalostní soutěže rostlin, ryb, vodních organismů a legislativních pravidel (Zákon o rybářství, jeho prováděcí vyhláška a další předpisy týkající se výkonu rybářského práva).
Rybolovná technika
Rybolovná technika zahrnuje pět disciplín podle mezinárodního závodního řádu pro RT a jeho doplňků. Z těchto pěti disciplín se na úrovni místních a okresních kol soutěží pouze v zátěžovém trojboji, v územním a národním kole se soutěží v pětiboji. Jedná se o disciplíny:
- Muška na cíl
- Muška dálka jednoruč
- Zátěž Arenberg
- Zátěž na cíl
- Zátěž dálka jednoruč
Bližší podrobnosti o soutěžích v Rybolovné technice a jednotlivých disciplínách si můžete pustit na videu ve slovenském jazyce (autor: Slovenský zväz rybolovnej techniky, MVDr. Juraj Mészáros)
Lov ryb udicí
Druhou soutěžní částí, která se počítá do celkového bodování, je lov ryb udicí. V kvalifikačních kolech (místní a okresní kola) může pořadatel povolit kromě plavané i další rybolovné způsoby. Na úrovni územních kol a národního finále se soutěží pouze v plavané, a to ve dvou kolech - každé z kol trvá 120 minut. Po dobu závodu nesmí mladým závodníkům nikdo pomáhat (do vymezeného prostoru má přístup pouze trenér, který ale nesmí s vybavením k lovu ryb nijak manipulovat).
Závodní sektory jsou vždy rozděleny podle soutěžních kategorií (žáci, žákyně, dorost).
Znalostní soutěže
Znalostní soutěže mají dvě části - testovou a poznávací. Testová část prověřuje znalosti rybářského řádu, zákona o rybářství, stanov ČRS, soutěžních řádů RT a LRU, morfologie a anatomie ryb, čistoty vod a ochrany přírody a životního prostředí. Test má v místních a okresních kolech 25 otázek, v územních a národním kole 50 otázek (z přírodovědných znalostí 18 otázek, z chovu ryb 9 otázek, ze zákona o rybářství 11 otázek, ze stanov ČRS 4 otázky, ze znalostí z rybolovné techniky 5 otázek a ze závodního lovu ryb udicí na plavanou - ZU 3 otázky). Druhá část, poznávání ryb, rostlin a živočichů prověřuje pomocí živého materiálu, preparátů, obrazových karet nebo fotogalerií znalost ryb, rostlin a živočichů. Pro národní kolo jsou vždy zajištěny exponáty ryb a rostlin v živém stavu.
Pokud si chcete ověřit své znalosti stejně jako závodníci Zlaté udice, můžete si je vyzkoušet na zkušebních stránkách https://www.rybsvaz.cz/zu/.
Všechny tři části soutěže – rybolovná technika, lov ryb udicí i znalostní disciplíny mají v celkovém hodnocení stejnou váhu.
Historické výsledky
Zlatá udice je velmi prestižní záležitostí nejen pro závodníky, ale i územní svazy, které zastupují. Kompletní výsledky od roku 1974 najdete v Almanachu Zlaté udice ke stažení zde.
Jak se přihlásit do Zlaté udice?
Pokud je vám méně než 18 let (nebo máte děti/vnoučata v odpovídajícím věku), můžete se do soutěže Zlatá udice přihlásit prostřednictvím Vaší místní organizace. Budete-li v kvalifikačních kolech úspěšní, máte šanci se probojovat až do Národního kola, které se bude v červnu 2019 konat pod taktovkou Územního svazu Prahy.
Podrobné video o Zlaté udici si můžete také pustit zde (děkujeme jeho autorovi Josefu Marešovi z ČRS ÚS města Prahy).
Tomáš Kočica