Ve dnech 4.-10.7.2022 se konalo historicky první Mistrovství světa žen v muškaření v Norsku. Souběžně s tímto šampionátem probíhalo v této rybářské disciplíně i 26. Mistrovství Evropy.
Obě mistrovství probíhala v okolí městečka Koppang, vzdáleného cca 200 km severně od Osla. Pro šampionáty byla vybrána oblast s nádhernou přírodou, s krásnými řekami a velkými rybami, kde ulovit lipana 40-50 cm nebylo nic výjimečného.
Mistrovství světa žen v muškaření
První závod probíhal na řece Atna, další dva závody probíhaly na velké řece Glomma, čtvrtý závod na řece Rena a pátý závod na jezeře Sølensjøen.
Na šampionát byly nominovány tyto závodnice:
- Tereza Rutová – Pražský územní svaz
- Štěpánka Šimůnková Marková – MRS
- Eliška Marková – MRS
- Markéta Procházková – Západočeský územní svaz
- Kateřina Švagrová – Jihočeský územní svaz
- Trenér: Jaromír Šram – České Budějovice
Mistrovství světa v muškaření žen se zúčastnilo 50 závodnic z 9 týmů.
Trenér ženského týmu Jaromír Šram k šampionátu uvedl následující:
Naše holky předvedly excelentní výkon, na který může být naše Česká republika hrdá.
Na 1. místě v jednotlivcích se právem umístila Tereza Rutová, na 2. místě Kateřina Švagrová, na 3. místě Markéta Procházková, na 4. místě Eliška Marková a na 12. místě Štěpánka Šimůnková Marková. Z těchto výsledků je zřejmé, že v týmech neměly konkurenci a s rozdílem 34 bodů v umístění s převahou zvítězily nad týmy Finska a Norska.
Myslím si, že úspěch našich žen spočívá v tom, že pořádáme během roku mnoho závodů, kde se naše ženy utkávají a porovnávají své muškařské dovednosti i s muži a samozřejmě není nic neobvyklého, že je i porážejí. A tímto zároveň získávají mnoho zkušeností a bojovného ducha.
Dobrý výsledek celého družstva záleží hlavně na týmové spolupráci a předávání si informací a poznatků jak při trénincích, tak i při závodech mezi jednotlivými koly. Dobrý výsledek tedy hlavně záleží na kolektivu a ten máme nejlepší na světě.
Děkujeme Českému rybářskému svazu, z.s. za finanční podporu a umožnění zúčastnit se 1. Mistrovství světa žen v muškaření v Norsku.
Dále děkujeme za finanční podporu:
Jihočeský územní svaz, Západočeský územní svaz, Moravský rybářský svaz, z.s., MO ČRS Praha 10 - Vinohrady
Zároveň nás velmi materiálně podpořila fy Hanák Competition. Velmi vkusně nás oblékla fy BUSHMAN Česko. Auto nám poskytl za velice dobrou cenu Ford Kačmáček K+K Autoservis Czech s.r.o.
Svými produkty nás vybavili Vella Náchod s.r.o. (Petr Huček) a Rodinné řeznictví Aleš Divácký.
Děkujeme také všem, kteří nás finančně podpořili přes platformu Donio.
Díky finanční a materiální podpoře sponzorů jsme si mohli dovolit důstojné ubytování v přípravném kempu a trénink i na dražších úsecích řek s tzv. lepší obsádkou ryb. Takže při trénincích jsme chytali dostatečné množství ryb a mohli si vyzkoušeli naše mušky a způsoby jejich nabídky. Týden tréninku navíc nám pochopitelně velmi pomohl.
Přípravného kempu se také zúčastnil Ondřej Pekárek, který v Norsku v této oblasti několik let žil a provázel nás místními řekami a jezery.
Za náš úspěch vděčíme i našim sponzorům.
Děkujeme moc.
Jaromír Šram, trenér
Mistrovství Evropy v muškaření
Závody probíhaly v pěti kolech na řekách Atna, dva sektory byly vytýčeny na řece Glomma, dále na řece Mistra a na jezeře Storsjøenlake.
Na šampionát byly nominováni závodníci:
- Lukáš Starýchfojtů – MRS
- Ivan Vančura – Středočeský územní svaz
- František Kouba – Jihočeský územní svaz
- Roman Heimlich – Jihočeský územní svaz
- Miloslav Hosenseidl – Jihočeský územní svaz
- Trenér: Antonín Pešek – Brno
Mistrovství Evropy se zúčastnilo více než 80 závodníků z 16 týmů.
Vedoucí výpravy Ivan Vančura k šampionátu uvedl:
Je třeba říci, že výsledky šampionátu nedopadly zcela podle našich očekávání a představ. Trénink i samotný šampionát byl ovlivněn velmi vysokými průtoky v závodních řekách a rozdíly mezi štonty byly díky vysoké vodě opravdu veliké. K dobrému výsledku to tak chtělo kromě dovedností i kousek štěstí na los, což česká mužská výprava bohužel při tomto šampionátu neměla. Pravdou také je, že na jezerním sektoru se českým závodníkům příliš nedařilo a správná taktika se rýsovala až poslední závodní den. Bohužel jezera s lipany a síhy v podmínkách ČR nelze trénovat, a i z toho důvodu trvalo delší dobu nalézt optimální taktiku pro tento závod.
Na prvním místě skončili závodníci Francie, na druhém Španělé a bronzovou příčku brali závodníci Finska. Český tým skončil na celkovém 7. místě.
V jednotlivcích vyhrál italský závodník Luigi Brunelli, stříbrnou medaili bral finský závodník Jussi-Pekka Myllymaki a bronzovou Francouz Jean-Guillaume. Čeští závodníci obsadili v jednotlivcích následující pozice: Starýchfojtů 8., Kouba 18., Vančura 28., Heimlich 36., Hosenseidl 55.
Konec a vyhlášení výsledků evropského šampionátu mělo mírně hořký nádech z důvodu zjištěného podvodu italského závodníka, který byl po zasedání JURY diskvalifikován ve všech závodních kolech. Takové praktiky opravdu do našeho sportu nepatří. Každopádně všem fair-play chytajícím závodníkům a týmům patří respekt a gratulace.
I přes to, že se nám nepodařilo dosáhnout na jednu z medailí, bych chtěl všem závodníkům z našeho týmu poděkovat za skvělou reprezentaci, týmového ducha a za to, že nechali při závodu na trati vše. Z jezera je třeba se poučit a pokusit se pro příště výsledek zlepšit.
Hlavní poděkování patří Českému rybářskému svazu, z.s. za dlouhodobou finanční podporu a možnost zúčastnit se šampionátu. Bez této podpory by to nešlo.
Dále děkujeme za dlouhodobou spolupráci a materiální podporu firmě Hanák Competition.
Rovněž bychom chtěli poděkovat za podporu firmám Řeznictví Uzenářství Martin Růzha a Rodinné řeznictví Aleš Divácký, jež nás vybavili svými opravdu lahodnými produkty a významně nám usnadnili stravování během přípravného týdne.
Vedoucí výpravy Ivan Vančura