Ústředním tématem dubna je jako každý rok dychtivě očekávané zahájení pstruhové sezony. A v dubnovém vydání Rybářství jsou puntíkatí krasavci samozřejmě všude. Ať už na fotografiích, tak samozřejmě i v textech. To bývalý šéfredaktor časopisu Vladimír Urban se pstruhy ve svém článku nezabývá. Rozčílila ho internetová válka, která se na Facebooku vede proti současnému vedení Svazu, a tak si k tomu napsal své. A vzal to pěkně od plic…

Muškařský specialista našeho časopisu Josef Jehlička byl při psaní svého článku Rybářův duben samozřejmě ve svém živlu. „Potravou pstruhů jsou v této době především larvy chrostíků, jepic a blešivci, případně i další vodní živočichové včetně spláchnutého suchozemského hmyzu a červů. Větší pstruh nepohrdne ani rybkou, klidně slupne i příslušníka vlastního druhu. Z toho tedy vycházíme i při výběru umělých mušek,“ píše Jehlička a přidá i rady, jak nástrahy vodit a do kterých míst nahodit hned po příchodu ke slibnému místu v řece.

Vladimír Urban se pozastavuje nad internetovou kritikou vedení současného Českého rybářského svazu. „Na internetu řádí nejrůznější rybí kovbojové, kteří nosí kolťáky proklatě nízko a na domnělé soupeře střílejí okamžitě, bez vyzvání a rovnou od pasu. Kdyby to byla jen záliba několika part notorických šťouralů, kteří nemají nic jiného na práci, než lítat po webech a vzájemně si dopisovat a nadávat, tak by o nic nešlo. Jenže oni si tak na sociálních sítích, pro mě nepochopitelně, vyměňují názory i funkcionáři Svazu. Mnozí z nich asi také pálí dřív, než zapřemýšlí. Nebo střílejí, protože jim z nejrůznějších důvodů připadá, že čas ke střelbě právě uzrál. Je to normální?“ ptá se Urban a připomíná, že současná rybařina je (nejen finančně) dostupná pro každého a pokud se Svaz rozhádá, mohlo by se to klidně změnit.

Rozhovor s Kateřinou Markovou
Kateřina Marková je mladá dívka, přesto velmi ostřílená sportovkyně. Těžko byste v současném ženském casting sportu (rybolovná technika) hledali úspěšnější závodnici, vždyť se jedná o 55násobnou (!) mistryni světa. Na stránkách Rybářství jsme se v rozhovoru pokusili poodkrýt, v čem spočívá její nevídaný úspěch. Svou nemalou roli v něm sehrál její první trenér, dědeček Jiří. Rozebírali jsme také, co ji v současnosti naplňuje a jaké má další (nejen závodní) plány.

V dubnovém čísle najdete první ze série dvou článků věnovaných plavané, v němž Miloslav Dvořák popisuje základy chytání s bičem a děličkou. Pročíst si můžete také článek o problematice olova a jejich případných alternativách v případě, že by nám je EU skutečně zakázala používat, a s Vojtěchem Sklenářem se pak můžete vydat na tradiční lov hlavatek na Slovensku.

Končit ale musíme samozřejmě pstruhy. Ale těmi na druhé straně polokoule. Osud tomu tak chtěl, že zrovna v této době se podařilo Martinu Dvořákovi chytit jeho dosud největšího pstruha duhového. Měřil 69 cm a kdyby mu ocasní ploutev kdysi nenarušil hladový úhoř, mohl mít přes bájnou hranici 70 cm. Ale i tak jde o nádhernou rybu!

Prohlédnout si ji můžete samozřejmě na stránkách časopisu. A pro úplnost připomínám, že roční předplatné stojí 540 Kč, a pokud máte doma malého rybáře, který si zařizuje první povolenku, dostane od nás 50% slevu! Roční předplatné ho tak vyjde jen na 270 Kč.

Přeji vám pěkné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

MAIL

MAIL

Výukové a propagační předměty

00000272  00000579 

Objednávkový systém nabízí řadu zajímavých propagačních a výukových předmětů a oblečení s motivy sportovního rybolovu a Českého rybářského svazu. Také je zde možné objednat hostovací nečlenské povolenky na revíry územních svazů s doručením poštou. 

Objednávky zde

Časopis Rybářství

Časopis Rybářství již více než 100 let pravidelně přináší články ze světa sportovního rybolovu. Předplatné pro tento měsíčník je možné objednat zde.