Na středisku ČRS Štědronín proběhl 23. a 24. listopadu workshop vedený dodavatelem Rybářského informačního systému (RIS) společností Asseco Central Europe. Za Český rybářský svaz se ho zúčastnil projektový tým složený z garantů jednotlivých oblastí a také zástupci společnosti Equica, která nad RISem zajišťuje projektový dohled.
Cílem workshopu bylo vytvořit společný plán testování celého systému, který je aktuálně ve fázi programování, a také připravit systém uživatelských školení pro následný provoz systému. Široce diskutovány byly také plány migrace dat ze současně využívaných systémů do RIS.
Testování RIS
„Ostré“ testování hotového systému bude zahájeno v dubnu nadcházejícího roku, do té doby bude probíhat dílčí interní testování jednotlivých modulů (vývoj celého systému je podle tzv. agilní metody, dodavatel tak představuje postupně jednotlivé funkční části k průběžným oponenturám).
Testy ze strany dodavatele budou prováděny pro samostatné části aplikace v odděleném testovacím prostředí dodavatele. V závislosti na charakteru budou testované části zahrnovat jednotkové (unit) testy, systémové testy, funkční testy, integrační testy a bezpečnostní a zátěžové testy.
Následně bude probíhat testování ze strany ČRS, které zahrnuje celkové ověření procesů RIS z pohledu jednotlivých uživatelů. Pro ověřování funkčnosti bude použitá řada specializovaných nástrojů, jako například TestLink pro evidenci a plnění jednotlivých testovacích scénářů, Jira HD pro evidenci chyb a evidenci postupu jejich odřešení a SHP jako sdílený prostor pro výstupy a verzování uživatelské dokumentace, která bude v průběhu testování postupně zpřesňována. Pro každou funkcionalitu bude nastaven přesně definovaný testovací scénář, tedy zejména průchod v testovacím nástroji, analýza zadaných připomínek a jejich vypořádání.
Školení uživatelů RIS
Úvodní školení pro uživatele bude probíhat několika formami v závislosti na roli uživatele v systému. Část školení bude probíhat osobní formou prostřednictvím workshopů – tato školení budou cílená zejména na zaměstnance územních svazů a Republikové rady, kteří budou systém využívat v maximálním možném rozsahu na denní bázi. Druhou formou školení budou videokonference, které budou přístupné i pro členy místních organizací, kteří budou mít na starosti například výdej povolenek. Společně s těmito dvěma formami budou poté k dispozici také videonávody na typické situace (například nákup povolenky přes systém, zpracování sumáře na konci roku rybářem, žádost o hostování…). Samozřejmou součástí systému je potom uživatelská dokumentace a kontextová nápověda ve všech částech systému.
Školení uživatelů bude probíhat průběžně od zahájení pilotního provozu v květnu roku 2023. V tomto období bude také zahájena postupná migrace dat ze současných systémů do systému nového. Pořadí migrace bude probíhat podle toho, jaký systém v současnosti místní organizace pro svou práci využívají. Plný provoz systému, včetně ukončené migrace dat a dokončených uživatelských školení je předpokládán na listopad 2023 tak, aby všechny povolenky a členské povinnosti na sezonu 2024 již byly řešeny výhradně prostřednictvím RIS.
Za ČRS Lukáš Mareš, Tomáš Kočica