V minulém roce jsme naše rybáře informovali o novele zákona o rybářství (99/2004 Sb.) v souvislosti s implementací tzv. „unijního seznamu“ invazních nepůvodních druhů ryb. Zároveň jsme publikovali rozšíření tohoto seznamu v průběhu roku o další druhy. Nyní přinášíme nepříjemnou zprávu, a sice že na našem území byl zjištěn hlavačkovec Glenův, který se nachází na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů a připomínáme, jak s těmito druhy zacházet.
hlavačkovec Glenův (Perccottus glenii)
Jedná se o rybí druh, který pochází z povodí řeky Amur (severovýchodní Čína, ruský Dálný Východ a severní část Korejského poloostrova). Hlavačkovec dosahuje délky těla 20-25 cm, má velká ústa, dvě hřbetní ploutve, ocasní ploutev je zakulacená. Zbarvení většinou tmavé s tmavými skvrnami na hřbetě a bocích. Mimo to se na těle objevují i drobné žluté až modrozelené skvrnky, nejvíce na břiše. Živí se dravě, jako potrava mu slouží drobné vodní organismy z řad bezobratlých i obratlovců, včetně pulců žab či malých ryb i jiker. Není náročný na množství kyslíku ve vodě.
Prvně byl dovezen do Ruska (Petrohrad, Moskva), odkud byl z chovu v akváriích vypuštěn a rozšířil se do okolních vod. Odtud došlo k šíření dále na západ. Dnes je znám například z Běloruska, Ukrajiny, Litvy, Polska, Maďarska a Slovenska, ale objevuje se i na Balkánském poloostrově a nedávno i v Německu a Finsku. Zavlečení do ČR se dalo vzhledem k výskytu v sousedních státech očekávat, a tak byl před časem hlavačkovec Glenův zjištěn na Plzeňsku.
Z rybích druhů, se kterými se tak můžete v našich vodách setkat, jsou na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů uvedeny tyto druhy: střevlička východní, slunečnice pestrá, sumeček černý a hlavačkovec Glenův.
Připomínáme všem rybářům, že v zákoně o rybářství, konkrétně v § 13, který se týká lovu, najdeme od počátku roku 2022 dvě zásadní ustanovení: „Při lovu v rybářských revírech i v rybníkářství se zakazuje vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh na unijním seznamu a použít takový druh jako nástražní rybu.“
V praxi to pak znamená, že každého takového uloveného jedince nesmí rybář vrátit zpět do revíru a musí si takovou rybu přivlastnit. Připomínáme, že stejně jako v případě ostatních druhů ryb, musí i přisvojený invazní nepůvodní druh rybář řádně zapsat do sumáře úlovků. Zároveň ani jeden z těchto druhů nesmí být při lovu ryb použit jako nástražní ryba. Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 Kč.
Opakovaně se tak obracíme na všechny rybáře, nakládejte s těmito rybami ve smyslu platné legislativy, a pomozte tak eliminovat tyto invazní nepůvodní druhy, které narušují diverzitu a poškozují původní rybí společenstva našich vod. Děkujeme.
Petrův zdar!
Za ČRS Lukáš Mareš