V zimním období se naši rybaříci z kroužků k vodě příliš nehrnou. V předjaří s dětmi tradičně navštěvujeme Zoologickou zahradu v Plzni. Letos jsme byli pozváni na otvírání "České řeky" – krásné expozice, která jedinečným způsobem popisuje přirozený vývoj vodního toku od pramene až po klidné hluboké vody.
V akváriích s průzračně čistou vodou si děti prohlédly ryby typické pro každé z rybích pásem. Od pstruhového potůčku se pstruhy obecnými až po pásmo cejnové s typickými druhy klidných vod. Opravdu krásné bylo hejno dvouletých lipanů, hojně obsazené akvárium s rybami parmového pásma, kde jsme si prohlédli parmy, podoustve, ostroretky, plotice a cejnky malé.
Ohromující jsou pak obří akvária reprezentující pásmo cejnové. V jednom proplouvá krásně zbarvené hejno perlínů, doplněné štikou, která se stará o udržení biologické rovnováhy. Největší z nádrží znázorňuje život v přehradě nebo velkém klidném toku. Platí akvaristická poučka, že čím větší je nádrž, tím lépe se vytvoří rostlinné i živočišné společenství. Kapři, candát trofejní velikosti, zlatý i klasický sumec, velcí cejni, vše ve zdánlivém klidu a míru.
Představte si, že na údržbu tohoto akvária velkého jako průměrný obývací pokoj, musí pracovník Zoo do potápěčské výstroje. Michal Soukup, který má expozici na starost, nám také předvedl krmení vyder. „Ekologové z paneláku“ si představují, že je vydra velevzácná, a je třeba její nekompromisní ochrana. Ve skutečnosti jsou vydry, přemnožené a běžně se vyskytují na všech našich tocích. V přírodě je zahlédnou jen ti trpělivější pozorovatelé, většinou rybáři. Nad následky jejich činnosti si pak rvou vlasy nejen chovatelé ryb.
Mezitím byly zahájeny rybářské, myslivecké a ekologické atrakce a znalostní zastávky pro malé návštěvníky. Největší úspěch měl simulátor lovu trofejních ryb, zapůjčený Českým rybářským svazem, u kterého od otevření až do pozdního odpoledne stála fronta zájemců, kteří zdolávali a zdolávali. Každý si odnesl některý z výukových a propagačních materiálů ČRS.
Velkou taškařicí byl výstup Úhlavského vodníka, který v plzeňské Zoo přezimuje. Pěkné počasí a spousty návštěvníků ho probudily. Vylezl z největší nádrže. Zpočátku byl trochu nevrlý, ale brzy převládlo potěšení z toho, že už přišlo jaro, a že se bude moci vydat na plavbu proti proudu až na Šumavu, kterou tolik miluje. Ukázal taky hrneček na dušičky. Po určitých obavách dětí ale sdělil, že topí jenom pytláky a pohazovače odpadků, naopak dětem pomáhá, hlavně když se učí plavat a rybařit. Pak dětem rozdal pentličky a dárky z kapes a následovalo společné focení.
Vodník dětem také pověděl o tom, jak Česká řeka v Zoo Plzeň před patnácti lety začínala. Připomněl osobnost Zdeňka Soukupa. Ten se na tvorbě významně podílel a na jeho počest zdobí areál vyřezávaný vodník, kterému seděl modelem. Zdeněk byl takový vodník, že se nemusel převlékat do vodnického a vodníkem byl. Moc rádi na něj vzpomínáme. Syn Michal jde v jeho stopách. Je nejen výborný chovatel a akvarista, ale i skvělý rybář. Před lety se dokonce stal mistrem České republiky v lovu ryb na feeder.
Zoo Plzeň děkujeme za uspořádání krásné celodenní akce. Nám, pracovníkům Západočeského ÚS ČRS a MO ČRS Plzeň 1, bylo potěšením přispět. Děti z Lochotínského a Slovanského kroužku si to včetně následující prohlídky celé naší krásné Zoo opravdu užily, stejně jako další malí návštěvníci. Díky patří i přátelům rybářům P. Dimitrovovi, M. Soukupovi, J. Duškovi, J. Královi, I. Jeslínkové, p. Kokoškovi, p. Richterovi a pí Bílé.
Jiří Podskalský (předseda odboru mládeže Zpč. ÚS, předseda MO ČRS Plzeň 1), za ČRS Lukáš Mareš