V uplynulém týdnu navštívila středisko Rady ČRS Štědronín na ÚN Orlík skupina studentů rybářské specializace střední školy (Zespół Szkół im prof. Maksymiliana Siły-Nowickiego) se sídlem v obci Sieraków, které se nachází na západě Polska u města Poznaň.
Pět vybraných studentů v doprovodu pedagoga se zde účastnilo výměnného pobytu, který tradičně zajišťují partnerské rybářské školy v Sierakówě a ve Vodňanech. V průběhu dopoledního cyklu si polští studenti poslechli přednášky o historii střediska ČRS Štědronín, údolní nádrži Orlík, rybářském managementu této nádrže a o rybářské stráži.
V poledne čekal studenty vydatný oběd, neboť, jak známo, studenti jsou věčně hladoví a my už jsme věděli, že je čeká výlet, při kterém se bude energie hodit: venku byla lezavá zima a foukalo.
Odpoledne se tedy studenti rozdělili do dvou skupin, nasedli do připravených člunů rybářské stráže a vydali se na komentovanou prohlídku přehrady spojenou s krátkým „výsadkem“ na hradu Zvíkov a praktickými ukázkami kontroly ze strany profesionální rybářské stráže.
A protože sluníčko nakonec přeci jen nějak roztrhalo mlžnou oponu ležící nad přehradou, došlo i na lov ryb udicí. Jenže hluboké vody Orlíku se skalnatým pobřežím nepřipomínají ani trochu písečná jezera západního Polska. Prostě a jednoduše české ryby nechtěly skočit na polskou udičku. Ale to nevadí. Důležité jsou společné zážitky a rozvíjení profesních znalostí a kontaktů. Možná se někdo z vás zamyslí, zdali má pro studenty z Polska nějaký význam exkurze do zahraničí, třeba do Čech?
Vzpomínám si, že stejně jsem uvažoval i já, když jsem v roce 1997 jel na výměnnou praxi do Sierakówa se skupinou studentů ze Střední rybářské školy ve Vodňanech. A nenápadné rybářské semínko zaseté v daleké zemi vzklíčilo. O pár let později jsem díky doc. Hartvichovi a doc. Kálalovi jel do Polska opět, tentokráte již během vysokoškolských studií rybářské specializace. Zde jsem poznal jejich slavné profesory a výzkumné instituce, líhně, prosolené mořské vlky spravující sítě na březích Baltského moře, profesní rybáře na řekách i jezerech, prostě jsem projel Polsko křížem krážem a vidíte, dnes mohu studentům plynule přednášet v jejich rodném jazyce. Jak jsem jim kladl na srdce: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi rybářem...“.
Rybářství je fascinující obor, kde do konce svých dnů nebudeme vědět ani setinu toho, co bychom znali rádi - o rybách, vodě a všech jejich obyvatelích. Přesto se domnívám, že porovnávání přístupů rybářů v jednotlivých státech je správnou cestou, která nás výrazně posouvá vpřed a otevírá nám nové, zatím netušené obzory. I proto ze všech sil podporujeme všechny studenty, kteří si za svůj obor vybrali právě rybářství.
Petrův zdar!
Pavel Vrána, za ČRS Lukáš Mareš