Vážení příznivci Petrova cechu,
vánoční svátky jsou tady a s nimi i konec roku 2023. V Českém rybářském svazu se toho v uplynulém roce událo opravdu hodně, a proto mi, jako každý rok, dovolte krátce zhodnotit ty nejvýznamnější milníky.
Předně bych se rád zastavil u nejaktuálnějšího tématu, a tím je bezesporu zavedení Rybářského informačního systému ČRS (RIS). Nejdůležitější záležitosti jsem již shrnul v rozhovoru, který jsem v prosinci poskytl pro naše webové stránky. Na tomto místě bych tak rád ještě jednou velmi poděkoval všem funkcionářům a zaměstnancům místních organizací, územních svazů i Republikové rady ČRS za obrovské množství úsilí a času, které pracím na systému věnovali a věnují.
Co nás ještě čeká, je spuštění mobilní aplikace systému RIS, na které se intenzivně pracuje a s jejímž zavedením počítáme v prvním čtvrtletí roku 2024. Mobilní aplikace je určená nejen pro rybářskou stráž, které výrazně usnadní kontroly v terénu, ale především pro nejširší členskou základnu. Rybáři, věřím, ocení zejména možnost vyhledání konkrétního rybářského revíru, ke kterému se na jednom místě zobrazí veškeré bližší podmínky, což výrazně usnadní přehlednost pravidel lovu na dané lokalitě.
Společně s poslanci Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se aktuálně intenzivně zabýváme možnostmi budoucí digitalizace agendy rekreačního rybolovu. Tato jednání byla iniciována i za přispění zástupců ÚS pro Severní Moravu a Slezsko v Republikové radě ČRS, za což jim patří poděkování. Prvním krokem, kterého chceme společně dosáhnout je, aby rybáři nemuseli nosit k vodě Rybářský řád, ale mohli jej mít pouze v elektronické formě například v mobilním telefonu načtený prostřednictvím QR kódu. Věřím, že se nám již brzy společně podaří dosáhnout i toho, aby naši rybáři měli možnost využívat kromě klasických papírových povolenek k lovu ryb i jejich elektronickou formu, což prozatím současná legislativa neumožňuje. V rámci vývoje RIS je už nyní s možností vydání digitální povolenky k lovu ryb do budoucna počítáno. V této záležitosti budou dále probíhat jednání, o kterých budeme průběžně informovat.
Velkou aktivitu jsme v uplynulém roce vyvinuli také v oblasti legislativy, a to především v průběhu novelizace prováděcí vyhlášky č. 197/2004 Sb., k zákonu o rybářství. O všech změnách, které se dotýkají praktického rybolovu jsme informovali na našich webových stránkách i v médiích. Prosím všechny rybáře, aby se s novými pravidly důkladně seznámili. Patří se na tomto místě poděkovat především Hospodářskému odboru Rady ČRS v čele se svým předsedou Václavem Horákem, který zde odvedl velký kus práce.
V rámci příprav této novely se objevila také snaha o zastropování vysazování nepůvodních druhů do rybářských revírů, což by v praxi znamenalo, že by došlo v rámci jednotlivých postupů zarybňování pro rybářské revíry ke stanovení maximálního množství vysazených nepůvodních druhů ryb (amur bílý, pstruh duhový, siven americký apod.) Jednalo se o nesystémový a jednostranně účelový krok ochrany přírody a o další snahu o omezení rybářského hospodaření, se kterým by souvisel další nárůst byrokracie. Jsem velmi rád, že díky intenzivnímu nátlaku na státní správu se podařilo tyto snahy zastavit.
Samostatnou kapitolou v rámci novely shora zmíněného předpisu byla iniciativa otevřeného dopisu ministru zemědělství se snahou o zákaz lovu na živou rybku. Celý názor ČRS k tomuto návrhu jsme prezentovali na našich webových stránkách. V rámci tohoto vyjádření jsme také apelovali na rybářskou veřejnost, aby se nenechala strhnout některými extrémními názory jednotlivců, které jsou nám v poslední době podsouvány. Ještě jednou děkuji ministru zemědělství Marku Výbornému, že neudělal ukvapený závěr a celou problematiku se podařilo důkladně prodiskutovat a návrh na zákaz lovu na živou rybku se tak do prováděcího předpisu nepromítl. Poděkování panu ministrovi patří také za jeho iniciativu v průběhu schvalovacího procesu celé vyhlášky.
Jako každý rok nesmím samozřejmě zapomenout na naše sportovce, kteří i v letošním roce zaznamenali na mezinárodním poli historické úspěchy. Vyzdvihnout musím zejména celou reprezentaci rybolovné techniky, která se za rok 2023 může pochlubit ziskem celkem 91 medailí. Obrovský úspěch zaznamenali také čeští muškaři, kdy ženy na šampionátu v Kanadě obhájily loňské zlato a senioři na MS na Slovensku získali stříbrnou medaili. Po několika letech se zadařilo i v disciplíně přívlač ze břehu, náš tým získal na MS v Bulharsku stříbrnou medaili. Ani v plavané jsme letos nevyšli na prázdno. Na MS klubů získala reprezentace ČR stříbrnou medaili a na MS masters rovněž stříbro. Medaili získala i reprezentace odboru položená, a to bronz z MS ve Francii. Podařilo se také na kongresu ICSF obsadit pozice ve třech komisích, a především v nejužším prezidiu, kde byl na místo generálního sekretáře ICSF zvolen Jan Bombera. Děkuji všem závodníkům, kteří pod hlavičkou ČRS reprezentují náš svaz a těším se v únoru na osobní setkání na předání ocenění nejlepším sportovcům ČRS v rámci výstavy For Fishing.
Jsem také rád, že se v letošním roce podařilo narovnat s vedením MRS společné financování rybářského sportu a posílit tak celkový rozpočet na tuto činnost. V příštím roce nás společně čeká dlouhodobě projednávané napojení MRS na systém RIS, které mělo být podle původní dohody realizováno již v roce letošním, tedy již nyní má roční zpoždění.
Významný rok to byl i pro práci s dětmi a mládeží. V současné době má ČRS 30 tisíc členů do 15 let, což je ve srovnání s obdobnými zájmovými spolky obdivuhodné a veškerá práce, kterou dětem v ČRS věnujeme, nese výsledky. Z nejvýznamnějších proběhlých akcí bych rád zmínil národní kolo soutěže Zlatá udice, každoroční setkání rybářské mládeže nebo letní rybářský tábor Rady ČRS. Cením si také udělení titulu NNO pracující s mládeží ze strany MŠMT. Jsem rovněž potěšen, že se daří v oblasti práce s dětmi prohlubovat i mezinárodní spolupráci se Slovenským rybářským svazem. V letošním roce tak proběhlo na Slovenku mezinárodní kolo soutěže Zlatá udice/Zlatý blyskáč a na naší domácí půdě pak Mezinárodní konference vedoucích rybářských kroužků. Poděkování patří Odboru mládež v čele se svým předsedou Jiřím Markem a všem, kdo se v ČRS napříč všemi organizačními složkami mládeži a dětem věnují.
Obecně musím s potěšením konstatovat, že spolupráce se SRZ je s novým vedením opravdu vynikající, a to nejen v již zmiňované oblasti sportu a práce s mládeží.
Závěrem mi dovolte popřát všem rybářkám a rybářům úspěšný rok 2024, pevné zdraví, mnoho úspěchů a nezapomenutelné zážitky při našem společném koníčku. Popřát do nového roku 2024 bych chtěl také všem funkcionářům na všech úrovních ČRS, jednatelům územních svazů, zaměstnancům, členům rybářské stráže i všem ostatním kdo s ČRS aktivně spolupracují.
Petrův zdar!
Karel Mach
předseda ČRS