Vážení rybáři,
v tomto týdnu proběhlo plánované vysazení odkrmeného úhořího monté ve velikosti 20-30 cm do revírů Rady ČRS - ÚN Orlík a ÚN Trnávka. Orlickou obsádku doplnilo téměř 40 000 kusů, do Trnávky bylo vysazeno přes 4 000 kusů.
Úhoři jsou do revírů Českého rybářského svazu vysazováni pravidelně; každoročně je vysazeno přes 1 milion kusů monté a 400 000 kusů odkrmených úhořů. Úhoři vysazení v tomto týdnu do Orlíku a Trnávky pocházejí z holandského chovu a byli pečlivě rozvezeni po ploše obou údolních nádrží tak, aby se minimalizoval predační vliv dravců po jejich vysazení.
Z pohledu úlovků patří ÚN Orlík mezi tři nejúspěšnější revíry v ČRS. Pokud se rozhodnete své štěstí při lovu úhořů na této údolní nádrži vyzkoušet, nezapomeňte prosím na to, že minimální povolená délka nástražní rybky je na ÚN Orlík 15 centimetrů.
Životní cyklus úhoře říčního je do značné míry stále obestřen tajemstvím. Po dosažení pohlavní dospělosti ve sladkých vodách úhoř putuje až 7000 kilometrů do Sargasového moře, kde se ve velkých hloubkách vytírá a následně hyne. Larvy úhoře jsou pak směrem k Evropě unášeny golfským proudem; tato cesta trvá pravděpodobně tři až čtyři roky, během nichž se larvy vyvíjejí v monté - malé úhoře. Část z nich pak zůstává v brakických vodách u ústí řek, část migruje dále do vnitrozemí, kde dorůstají do pohlavní dospělosti (v deseti až patnácti letech věku) a cyklus se opakuje. Tento přirozený vývoj bohužel v prostředí České republiky není možný. Řada migračních překážek na řekách, zejména turbíny vodních elektráren, úspěšně likvidují celé generace migrujících dospělých úhořů a zároveň zabraňují návratu monté zpět do našich vod. Populace úhořů v našich revírech je tak zcela závislá na umělém vysazení. Podle oficiálních odhadů se evropská populace snížila na pouhé jedno procento oproti stavu před sto lety. Od roku 2008 je úhoř říční zařazen jako kriticky ohrožený do Červeného seznamu ohrožených druhů; některé státy (například Švédsko) jeho lov zakazují úplně. |