Místní organizace ČRS Stárkov provozuje již od roku 1997 záchranný chov raka říčního polopřirozeným způsobem. Na chov má příslušná povolení a dlouhodobě se podílí na vypouštění takto vyprodukovaných ohrožených původních raků do vhodných rybářských revírů.
Odchyt generačních raků
Úkryty pro raky na odchovném rybníčku
Generační raky odebírá MO Stárkov ze 4,5 ha nádrže, která je místním rybářským revírem, který MO rybářsky obhospodařuje a nechává je oplodnit ve speciálních klecích. V průběhu října poté vysazuje samičky a samečky generačních raků ve vhodném poměru 1:1 do čtyřech menších rybníčků s dostatkem přirozené potravy a kvalitní vodou. Každý z rybníčků má výměru zhruba čtvrt hektaru a je loven ve 2-3 letém cyklu. Tisíce takto získaných raků byly následně vysazovány.
Část raků říčních má výrazně modrou barvu
Úkryt pro raky vybudované na vodním toku Jívka
Tento cyklus fungoval dobře do roku 2005, kdy se v kraji objevila vydra. Poté, co si poradila s rybí obsádkou okolních revírů, rychle si nalezla cestu také k chovným račím rybníčkům. A protože je vydra, stejně jako rak, soumračným zvířetem, rychle začala likvidovat zde přítomné generační raky a jejich potomstvo. O rozsahu napáchaných škod si můžete udělat představu sami. Když byl v roce 2018 sloven chovný rybník Studnice MO Stárkov, kam bylo v roce 2015 vysazeno 268 ks generačních raků, byly namísto očekávaných tisíců jedinců sloveny pouhé 4 kusy raků…
Nesporný důkaz o návštěvě vydry říční
Raci shromáždění před vysazením
Krom raků zde rychle zmizely i kdysi hojné žáby, jejichž pozůstatky lze spolu s pozůstatky ryb nalézt v okolí rybníčků. Zatímco stavy vyder vytrvale rostou a v současné době pokrývá její populace celé území ČR, stavy raků téměř na celém území klesají. Má ale za stávajících podmínek smysl podnikat kroky na podporu přirozené populace raků?
Doufejme tedy, že se do budoucna podaří nalézt rovnováha mezi neúměrnou ochranou jednoho chráněného druhu na úkor jiného, a stejně tak kompromis mezi hospodařením v krajině a ochranou přírody obecně.
Ruční vysazování raků
Více informací naleznete na: