Po dlouhém vyjednávání se povedlo najít cestu, jak se bude stát podílet na obnově populace Bečvy, kterou v září tohoto roku postihla otrava kyanidem. Ministerstvo zemědělství 2.11. 2020 avizovalo, že uživateli revíru (Územnímu svazu pro Severní Moravu a Slezsko) bude na zarybnění Bečvy každoročně přispívat částkou 750.000 Kč, a to po dobu deseti let. Další pomoc je poskytnuta formou odpuštění nájmu za vodní plochy, které slouží k odchovu ryb.
Této velmi pozitivní zprávě předcházela řada jednání se zástupci MZe a dalších dotčených institucí, vedené statutárními zástupci Svazu (předsedou dr. Machem a jednatelem ing. Heimlichem) společně se zástupci postiženého územního svazu - jeho předsedou ing. Kociánem, místopředsedou ing. Bednářem a jednatelem ing. Trybučkem. Kromě finanční a materiální pomoci se podařilo také ustanovit řadu postupů, které mají do budoucna zrychlit a zefektivnit procesy v případě, že by se podobná ekologická havárie v České republice opakovala.
Tisková zpráva – Více než 7 milionů korun dostanou od Ministerstva zemědělství (MZe) rybáři starající se o řeku Bečvu po havárii způsobené kyanidem. Ke zmírnění škod přispěje také odpuštění nájmů za malé vodní nádrže nebo poskytnutí podpory z rybničního fondu. Tato opatření dnes vzala vláda na vědomí. (dostupné na stránkách MZe)
„Řeky a potoky jsou pro naši krajinu nesmírně důležité. Pokud jsou znečištěny, život z nich zmizí. Jsem proto velmi rád, že díky novému dotačnímu titulu alespoň částečně pomůžeme rybářům obnovit život v řece Bečvě,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Finanční podporu bude možné čerpat z podtitulu k národnímu dotačnímu programu Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů od roku 2021. Pro rybáře je připraveno každoročně 750 tisíc korun na období deseti let. Rybáři tak celkově dostanou kompenzace ve výši 7,5 milionu korun.
Jako další pomoc poskytne bezplatně státní podnik Povodí Moravy pět malých vodních nádrží Českému rybářskému svazu, Územnímu svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Rybáři tím získají dostatečné kapacity pro odchov rybí násady určené k zarybnění postižených revírů.
Státní podniky Povodí Moravy a Lesy ČR také počítají s odpuštěním nájmů za malé vodní nádrže, a to na dobu 3 let. Poté úspěšnost zarybňování Bečvy vyhodnotí, a pokud se zarybnění dostatečně neprojeví a počty ryb nevzrostou, může dojít k prodloužení odpuštění nájmů o další 2 roky, tj. celkem na 5 let.
„Těší nás, že Ministerstvo zemědělství rybářům pomůže s likvidací následků katastrofy. Jen hodnota nájmů, které nám odpustí státní organizace, činí přes 1 milion korun. Současná situace je vážná, vítáme proto každou pomoc, která přispěje k nápravě,“ uvedl předseda Českého rybářského svazu Karel Mach.
Velké poděkování patří nejen Ministerstvu zemědělství, ale také státním podnikům Povodí Moravy, Lesy ČR a všem, kteří se na těchto jednáních podíleli. Významnou pomoc představují také dary rybářů na transparentním účtu pro obnovu Bečvy, který územní svaz pro tyto účely zřídil - do dnešního dne bylo darováno více než 450.000 Kč! Pomoc nabízejí i další organizační složky Svazu; podporu přislíbil také Moravský rybářský svaz.
Více informací o otravě Bečvy naleznete také ve Zpravodaji, který každý měsíc vydává severomoravský územní svaz.