Žádný z rybářů ho nevidí rád. Tmavé tělo, až metr a půl dlouhé rozpětí křídel a nenasytný zahnutý zobák. Když se pustíme do zkoumání našeho nepřítele zblízka, budeme nemile překvapeni. Kormorán je totiž elitní útočník. Únorové Rybářství ho představuje komplexně – jeho inteligenci, vytrvalost, taktiku při lovu. Kromě toho se v Rybářství zabýváme trávicí soustavou ryb, kdysi oblíbenými dětskými pruty Tokoz nebo třeba zážitkem z lovu vyzy velké.
„Pozorování a focení vodního ptactva, hlavně kormoránů se věnuji dlouhé roky. Čím víc se však kormorány zabývám a sleduju je v přirozeném prostřední, zejména při lovu kořisti, tím víc obdivuju jedinečnost těchto zdánlivě nenápadných predátorů,“ píše Jaroslav Šubjak ve svém článku únorového Rybářství.
Prozradí, jaké lovící strategie při pohledu ze svého úkrytu vypozoroval. Vysvětlí, proč nesouhlasí s běžně uváděnou spotřebou kormorána půl kilogramu ryb denně na kus. A pozastaví se nad tím, jak může někdo tvrdit, že si s takto soustředěným predačním tlakem příroda poradí. Nejde totiž pouze o ryby, které až 1 500 000 kormoránů, kteří se po Evropě pohybují, spotřebují. Ale také o ryby, které následkem stresu z lovu či kvůli vytažení na břeh zahynou.
Že je potřeba jednat, si uvědomuje nejeden odborník. Docent Martin Čech z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích se proto pokusil použít na českých říčkách strategii provazo-fáborkových zábran, kterou vynalezli dánští vědci. Jak se jemu a jeho týmu dařilo?
Ovšem nejen kormorány je únorové Rybářství živo. Rybaření je také o velkých zážitcích. Jeden z nich prožila manželka Zdeňka Hofmana Lenka, která po úmorné bitvě zdolala vyzu velkou; společně s Mirkem Brátem nahlédnete pod hladinu moře na Madeiře, kde se rozhodli pomocí vyřazené korvety vytvořit nový umělý útes.
Zvídaví rybáři se jistě rádi začtou do článku profesora Petra Spurného, který tentokrát rozebírá trávicí soustavu ryb. Ti zkušenější pak mohou zavzpomínat na dětské pruty, které kdysi vyráběla známá značka Tokoz, a předplatitelé si zkontrolují, zda nevyhráli jednu z 50 cen ve velké celoroční soutěži. Hlavní cenou je zájezd do Norska pro dvě osoby a vyhrát můžete mimo jiné i celosvazovou povolenku na revírech ČRS.
Věřím, že i tentokrát naleznete v Rybářství mnoho zajímavých a hodnotných informací. A také zábavy. Kdybyste si chtěli únorové Rybářství objednat, můžete tak učinit na našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Předplatné pak můžete zařídit pod tímto odkazem: https://irybarstvi.cz/predplatne/.
Ondřej Cupal
šéfredaktor Rybářství