Sedmnáct let působil Ing. Jan Štípek v pozici jednatele Českého rybářského svazu a od září už bude na jeho práci navazovat Roman Heimlich. V rozhovoru pro Rybářství Štípek rekapituloval práci na Svazu a nechal nahlédnout i do svého soukromí.
Kateřina Švagrová je hvězdou muškařského světa, která publikuje články v prestižních světových časopisech. Odteď je jedním z těchto médií i Rybářství.
Málokdo ví, že Štípek je už šestou generací tradiční rybníkářské a rybářské rodiny z Myslíva u Nepomuku, jejíž historie sahá až do roku 1806. Dosluhující jednatel ČRS se v rybářství pohybuje odmala, při volbě studia měl jasno a jeho zaměstnavatelem se už před 43 lety stal ČRS. Za tu dobu Štípek stihl obrovské množství práce a na ohlasech jeho kolegů a partnerů, které jsem za Rybářství oslovi, je znát, jak nesmírně si ho váží. Na horké židli Štípek seděl 14 let a do „jednatelského důchodu“ se těší. I nadále zůstane v centru dění, protože od loňského roku působí jako předseda západočeského ÚS. Bude proto i nadále přítomen při pravidelných zasedáních Republikové rady. Volného času teď bude mít přece jenom víc. Co s ním udělá? To, stejně jako bilancování svého působení ve vrcholné funkci ČRS, si můžete přečíst v srpnovém čísle. |
Takový rybí pankáč
V tom se můžete společně s Kateřinou Švagrovou vydat také do Mexika, kde v Cortézově moři žije kohoutovec dlouhoploutvý. „Při pohledu na hřbetní ploutev rozdělenou do sedmi paprsků připomíná jakéhosi rybího pankáče,“ píše Švagrová ve svém příspěvku. Tato věta se dostala nejen do názvu článku, ale na titulní stránku celého čísla. Rybářka, která si na denní chleba v současnosti vydělává průvodcováním na islandských revírech, si při lovu mexických pankáčů užila dvojitou dávku adrenalinu. To když měla na prutu trofejní kousek a na šňůře se jí udělal uzel, který vzápětí urazil špičku prutu. Jak to nakonec dopadlo? |
Pokud jste svým založením spíše racionálnější typ, určitě vás potěší článek Milana Říhy, který se dlouhodobě zabývá pohybem ryb ve stojatých vodách a ve svém článku se na své bádání podívá očima rybáře. Kde se v údolních nádržích vyskytují které ryby? Jakou roli při pohybu ryb v nádržích hraje svítání a soumrak? A co znamená skočná vrstva, pod kterou se ryby takřka nevyskytují? To jsou otázky, na které dostane odpověď.
Přeji příjemné čtení a nezapomeňte, že každý měsíc se zde objevují tři odemčené články z aktuálního čísla. A pokud byste si chtěli časopis předplatit, můžete tak udělat tady.
Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství