Vývoj hospodaření na rybnících v minulém století, pelety jako návnada i nástraha a lov ryb na Filipínách. To jsou některá z témat zářijového časopisu Rybářství.
Minulé století přineslo řadu společensko-politických zvratů, které výrazně ovlivňovaly také hospodaření na rybnících na našem území. Hlavním heslem bylo slovo intenzifikace, neboli zvýšení kapacity účinnosti či výkonnosti.
Ján Regenda z Jihočeského univerzity v Českých Budějovicích mapuje vývoj produkce ryb, rybích společenstev a také nárůst intenzifikačních faktorů, mezi které patří přikrmování ryb, vápnění či průmyslové a organické hnojení.
V desátém dílu oblíbeného seriálu Kouzlo přirozených nástrah se Zdeněk Hofman zaměří na kukuřici. Tato často využívaná součást partiklu může být i v dnešní době stále účinná také coby nástraha. Zejména pokud se v podobě tzv. řetízku umístí pod háček. Pokud neusilujete pouze o kapitální úlovky, je kukuřice velmi vhodná nástraha.
Rybářský matador Milan Tychler se ve svém příspěvku zaměří na pelety. Na trhu je jich k dostánívelké množství, ale každý druh je určen na něco jiného. Pelety s rychlejší dobou rozpadu jsou ideální na vnadění, tvrdší na zavěšení pod háček coby nástraha. Na lov kterých ryb jsou pelety vhodné? A jsou účinnější na tekoucích, nebo stojatých vodách?
V zahraniční sekci se vydáme na Filipíny, přesněji na ostrov Mindoro. Ruský dopisovatel Rybářství Andrej Šapran se zde seznámil s místní rodinou, která loví ryby pomocí sítínedaleko od břehu. Síť pomáhají vytahovat všichni, kdo jdou zrovna kolem. Odměnou jim jsou čerstvě vytažené ryby, které si odnášejí domů. Ale mozoly na autorových rukách dávají na srozuměnou, že to není zrovna jednoduchá práce.
Na stech stranách časopisu samozřejmě naleznete další podnětné články. Zářijové číslo si můžete objednat v e-shopu Rybářství. Předplatné, které na rok vyjde na 600 Kč, si můžete objednat zde.
Přeji příjemné čtení!
Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství