Pracovat jako rybářský průvodce musí být úžasné zaměstnání, myslí si většina rybářů. Jenomže on to zase takový med není, jak nás přesvědčí Kateřina Švagrová v únorovém Rybářství. V tom také naleznete článek české vědkyně o změně migračního chování velryb, zjistíte jak neobvykle nastražovat kukuřici pod háček nebo co dělat, když se setkáte u vody s masivním úhynem ryb.
Rybářští průvodci mají přesně stanovený harmonogram, jehož porušení může znamenat velké nepříjemnosti v podobě vleklé únavy a nevyspání. Podívejte se společně s českou muškařkou Kateřinou Švagrovou, jaké to je být rybářským průvodcem (nebo průvodkyní) na čarokrásném Islandu.
Daleko na sever nás zavede také doktorka Zuzana Sajdlová z Biologického centra AV ČR, která při zkoumání sleďů obecných v norských fjordech narazila na velryby, které přitom měly být tou dobou na cestě do tropických moří. Proč velryby v určitých situacích mění své migrační chování?
Oblíbený rybář praktik Milan Tychler pokračuje ve svém seriálu o rybářských vychytávkách. Tentokrát se zaměří na kukuřici a na její umisťování pod háček. Vysvětlí, jak používat nekonečnou zarážku, gumový kroužek, drátěný klip nebo jak udělat řetízek z kukuřice.
Představte si, že přijdete k revíru, kde plavou mrtvé ryby. Jak byste postupovali? Co dělat a hlavně na co nezapomenout, vysvětlují v anketě Rybářství doktor Pavel Jurajda z Ústavu biologice obratlovců AV ČR v Brně a profesor Tomáš Randák z Fakulty rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
Sto stran časopisu jako tradičně přináší mnohem víc článků i témat. Pokud máte zájem o předplatné, můžete si ho zařídit pod odkazem https://irybarstvi.cz/predplatne/.
Přeji Vám pěkné čtení!
Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství