Pokud vás zajímá, jaké změny v bližších podmínkách výkonu rybářského práva budou platné od roku 2021 na revírech vašich územních svazů, nenechte si ujít březnové Rybářství. V tom se dozvíte také skladbu potravy ledňáčka říčního, zopakujete si začátky v seriálu pro rybářské nováčky nebo si přečtete články týkající se invazních druhů ryb.
Dodatek k velké knížce Soupis revírů, který vychází v lichých letech, nebývá většinou plný závratných změn v bližších podmínkách. Přesto se občas nějaké změny objeví a před příchodem k revíru je vhodné zkontrolovat, zda se změny netýkají zrovna „vašeho“ revíru.
Změny se dotkly například katastrofou poznamenané Bečvy, ale také na severočeském revíru Labe 1, kde se i v loňském roce chytali chránění lososi. Veškeré případné změny představí jednatelé všech sedmi územních svazů, jednatel Republikové rady a tajemník MRS.
Kdo by neznal ledňáčka říčního? Nádherně zbarveného drobného ptáčka, který dělá rybářům společnost odnepaměti. Pokud vás napadlo, čím se tento modrý diamant živí, odpověď najdete ve článku docenta Čecha, jenž vycházel při svém bádání z celosvětově pravděpodobně nejrozsáhlejšího výzkumu.
Máte-li doma malého nebo začínajícího rybáře, určitě ho potěší startující seriál s názvem Začínáme rybařit. Novému rybářskému adeptovi představíme postupně plavanou, splávky, navazování háčků, feeder, krmení, nástrahy, návnady a nakonec také přívlač.
Je kapr naší rybou, nebo bychom se k ní měli chovat jako k invaznímu druhu? To je otázka, na kterou poněkud překvapivě odpovídá ve svém druhém článku doktor Bořek Drozd z Fakulty rybářství a ochrany vod z Jihočeské univerzity. Reakci na jeho texty přidal také doktor Pavel Vrána z Odboru životního prostředí a čistoty vody při Radě ČRS.
Pokud byste si chtěli časopis objednat, můžete tak učinit pod odkazem https://irybarstvi.cz/e-shop/. Předplatné je možné zřídit zde: https://irybarstvi.cz/predplatne/.
Přeji vám příjemné čtení!
Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství