Zlatá udice

O průběhu a výsledcích soutěže Zlaté udice toho již bylo napsáno mnoho (například reportáž z letošního 47. ročníku zde). 

Soutěž se koná pravidelně od jejího založení v roce 1974. Jejím předchůdcem byla Rybářská olympiáda, která se celonárodním sjednocením pravidel transformovala v roce 1974 právě na Zlatou udici.

Soutěž probíhá v několika kategoriích. Zúčastnit se mohou  jednotlivci - žáci a žákyně (do završení 15 let věku) a dorost (16 - 18 let věku). Samostatně pak také soutěží šestičlenná družstva, složená ze čtyř žáků, 1 žákyně a jednoho dorostence nebo dorostenky. Platí pravidlo, že v družstvu může být žák nahrazen žákyní, ale ne naopak (družstva musí být smíšená).

Soutěž probíhá v místních, okresních, územních a národním kole. Místní kola probíhají do poloviny května a zajišťují je místní organizace (MO ČRS). Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do okresního kola. Ta probíhají do konce května a zajišťují je odbory mládeže vybraných MO ČRS ve spolupráci s příslušnými odbory RT a LRU. Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do územního kola. Územní kola probíhají do poloviny června a zajišťují je odbory mládeže příslušných územních svazů (ÚS) ve spolupráci s pověřenými MO ČRS a odbory RT a LRU příslušných ÚS. Šest nejlepších, to je 4 žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec/ka, postupují do národního kola. V Národním kole  ve druhé polovině června pod taktovkou Odboru mládeže Rady ČRS (ve spolupráci s odborem mládeže pověřeného územního svazu) pak proběhne velkolepé finále, které se v letošním roce konalo ve městě Bílině.

Soutěže probíhají na všech úrovních vždy ve třech okruzích. Rybolovné technice, lovu ryb udicí na plavanou a znalostní soutěže rostlin, ryb, vodních organismů a legislativních pravidel (Zákon o rybářství, jeho prováděcí vyhláška a další předpisy týkající se výkonu rybářského práva).