Český rybářský svaz je ...
... spolek, jehož posláním je zejména:
- Výkon rybářství ve smyslu zákona o rybářství, tj. chov, zušlechťování, ochrana a lov ryb, popřípadě vodních organismů v rybníkářství nebo při výkonu rybářského práva.
- Provozování akvakultury, ochrana přírody, čistoty vod, životního prostředí, propagace rybářství a ochrany přírody ve veřejnosti.
- Aktivní účast na výchově dětí a mládeže v oboru rybářství a rybářského sportu, ochraně přírody, čistoty vod a životního prostředí.
- Vytváření podmínek pro zapojení osob se zdravotním postižením do činnosti Svazu.
- Rozvíjení a popularizování rybářského sportu, organizace rybářských soutěží a účast v nich na všech úrovních.
- Spolupráce s českými i zahraničními institucemi, organizacemi a orgány, jejichž činnost se dotýká rybářství, rybářského sportu, ochrany přírody a životního prostředí.
- Vytváření podmínek pro činnost pobočných spolků a členů svazu. Za tím účelem:
-
- ctít historii a tradice v rybářství a vést členy k jejich respektování a rozvíjení, - poskytovat metodickou pomoc, vydávat odborné publikace a časopisy, výukové a informační materiály a zajišťovat jejich distribuci, organizovat odborné kursy, školení, zkoušky, - poskytovat služby včetně nákupu a distribuce rybích násad pro další produkci a pro zarybňování rybářských revírů, - využívat získané dotační prostředky. - Svaz i jeho pobočné spolky realizují své poslání i jako veřejně prospěšné. K zajištění svého poslání mohou vykonávat obchodní činnost a podpůrné služby v souladu s právními předpisy.
Posláním svazu je zajistit realizaci činností, které spolu vzájemně souvisejí, jsou systematicky propojené a tvoří předmět jeho hlavní činnosti.
(Stanovy ČRS)
Historie ČRS
První spolky sportovních rybářů začínaly v Čechách vznikat koncem 19. století. Například v roce 1873 byl založen rybářský spolek v Opavě, v roce 1876 v Ronově nad Doubravou. Do roku 1900 jich vzniklo několik desítek.
Nejznámější rybářský spolek První rybářský klub v Praze byl založen v roce 1886. Jeho členy byly i významné osobnosti té doby, například prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Ferdinand Lobkowicz, Bedřich Schwarzenberg, či světoznámá zpěvačka Ema Destinová. O práci tohoto spolku informoval Rybářský věstník, pozdější Rybářské listy, které jsou předchůdcem dnešního časopisu Rybářství.
Již začátkem 20. století pociťovaly rybářské spolky potřebu vytvoření velké společné organizace, která by mohla účinněji hájit zájmy chovu, lovu i ochrany říčních ryb a dalších vodních živočichů. K vytvoření jednotné organizace však došlo až v roce 1957, kdy sloučením Jednoty rybářů v Praze a Jednotného zväzu rybárov v Žilině vznikl Československý svaz rybářů, který měl v roce založení 409 místních organizací a 78 767 registrovaných členů. Poprvé byly jednotné stanovy, členský příspěvek i principy hospodaření. Prvním předsedou byl pan Oldřich Doležal, tajemníkem dr. Jan Hanzal.
V roce 1968 došlo k opětovnému rozdělení Československého svazu rybářů na dva samostatné svazy, Český rybářský svaz a Slovenský rybársky zväz.
K dalšímu rozdělení Českého rybářského svazu došlo v roce 1990, kdy se oddělil tehdejší Jihomoravský územní svaz, který dal základ vzniku Moravskému rybářskému svazu.
V současnosti patří Český rybářský svaz mezi největší zájmová sdružení v České republice. Sdružuje více než 264 tis. členů organizovaných prostřednictvím 487 místních organizací, které jsou rozděleny do 7 územních svazů.
Vývoj členské základny ČRS v letech 1990-2022
Současnost Českého rybářského svazu a jeho perspektivy
- 7 územních svazů.
- 487 místních organizací.
- 264 455 členů (z toho 227 271 dospělých a 37 184 členů mladších 18 let).
- 1 379 rybářských revírů (z toho 911 mimopstruhových a 468 pstruhových).
- 35 384 hektarů rybářských revírů (z toho 32 051 ha mimopsruhových a 3 333 ha pstruhových).
- ČRS vydává povolenky k lovu ryb s různým rozsahem platnosti. Nejširší platnost mají celorepubliková a celosvazová povolenka, následují územní povolenky jednotlivých územních svazů ČRS a místní povolenky na konkrétní rybářské revíry.
- Rybářství v ČR legislativně upravuje především zákon č. 99/2004 Sb., o rybářství a jeho prováděcí vyhláška č. 197/2004 Sb.
- Činnost v rámci ČRS je upravena vnitrosvazovými předpisy (Stanovy a Jednací řád).
Český rybářský svaz se při respektování svých historických základů a národních tradic spolkového rybářství v budoucnu soustředí na:
- zachování současného systému sportovního rybolovu,
- udržení stávajících rybářských revírů a pokud možno jejich rozšíření
- úpravu pravidel lovu ryb v zájmu zatraktivnění a rozšíření jeho možností,
- zachování cenové dostupnosti lovu ryb na revírech ČRS pro širokou rybářskou veřejnost,
- prosazování zájmů a národních specifik českého sportovního rybářství v prostředí EU,
- zavádění informačních technologií do činnosti ČRS s cílem zkvalitnit služby jak pro organizační jednotky, tak i pro členy ČRS,
- částečnou profesionalizaci a zkvalitnění podmínek pro činnost rybářské stráže,
- realizaci opatření na stabilizaci populací pstruha potočního, lipana podhorního a úhoře říčního v rybářských revírech,
- podporu projektu návratu lososa obecného do vod ČR,
- řešení problematiky negativního vlivu rybožravých predátorů na rybářství v ČR,
- aktivní využívání národních a evropských dotačních programů,
- docílení státní podpory u reprezentace ČR ve sportovním (závodním) rybolovu.
Organizační struktura ČRS
Základní jednotkou ČRS je místní organizace. Ty jsou sdružovány v územních svazech, které tvoří hlavní spolek - Český rybářský svaz, z.s. Právní formou územních svazů a místních organizací je pobočný spolek.
Produkce násadových ryb
- Český rybářský svaz hospodaří na 1 978 chovných rybnících o rozloze 2 220 ha.
- Roční produkce chovných rybníků je každoročně více než 1 100 tun ryb.
- Potřeba násad pro zarybnění rybářských revírů je z velké části kryta z vlastní produkce ryb.
Zarybňování rybářských revírů
- Plnění zarybňovacího plánu na jednotlivých rybářských revírech je základní povinností uživatelů rybářských revírů.
- Ročně se do rybářských revírů vysazuje cca 30 druhů ryb včetně ohrožených v hodnotě přesahující 230 mil. Kč.
- Zarybňování rybářských revírů provádí Svaz na vlastní náklady, bez výraznější dotace státu.
Základní schéma toku peněz za povolenky ČRS
Úlovky na rybářských revírech
- Ročně se na rybářských revírech ČRS uloví přibližně 2 500 tun různých druhů ryb.
- Například kapra se uloví téměř 2 000 tun, štiky 80 tun, candáta 80 tun, sumce 66 tun, úhoře 8 tun, pstruha duhového 16 tun, pstruha obecného 1,5 tuny.
Celkové úlovky ryb v ks a kg na mimopstruhových rybářských revírech ČRS v letech 1990 - 2020
Celkové úlovky ryb v ks a kg na pstruhových rybářských revírech ČRS v letech 1990 - 2020
Ochrana rybářských revírů
- Ochrana rybářských revírů a rybochovných zařízení je zajišťována rybářskou stráží, která má statut úřední osoby.
- Rybářskou stráž ustanovuje obecní úřad obce s rozšířenou působností na návrh uživatele rybářského revíru či jiného oprávněného subjektu.
- V rámci ČRS působí v současnosti více než 4 700 členů rybářské stráže, kteří vykonávají tuto funkci dobrovolně. Mimo dobrovolné rybářské stráže působí u ČRS 23 profesionálních rybářských stráží.
Péče o životní prostředí a čistotu vod
- ČRS průběžně sleduje kvalitu vody v rybářských revírech a snaží se předcházet haváriím.
- Aktivně se zapojuje do řešení problematiky zprůchodňování vodních toků, do řízení při povolování nebo změně povolení k provozu malých vodních elektráren, odběrů vody, úprav koryt vodních toků apod.
- ČRS se zabývá sledováním vývoje počtů rybožravých predátorů a vyhodnocováním jejich vlivu na společenstva volných vod. Zapojuje se do jednání s orgány státní správy pro ochranu přírody při řešení této problematiky.
- Spolupracuje se státní ochranou přírody při záchraně ohrožených druhů ryb a vodních organismů.
Mezinárodní aktivity
-
- ČRS je od roku 1960 členem mezinárodní organizace sportovního rybolovu CIPS (Confédération Internationale de la Péche Sportive) a jejích sportovních federací FIPS-Mouche (pro lov ryb udicí na umělou mušku) a FIPS-e.d. (pro lov ryb udicí na plavanou, přívlač, feeder a položenou). ČRS je rovněž členem mezinárodní sportovní federace pro rybolovnou techniku ICSF (International Casting Sport Federation), a to od roku 1995. Generálním sekretářem byl v roce 2023 zvolen zástupce ČRS Jan Bombera.
- CIPS a ICSF jsou federace spadající pod mezinárodní organizaci olympijských a neolympijských sportů SportAccord a dodržují antidopingová pravidla daná agenturou WADA (World Anti-Doping Agency), která vede celosvětovou kampaň za sport bez dopingu.
- ČRS úzce spolupracuje s rybářskými svazy některých zemí Evropy, a to v Evropské rybářské federaci EAF (European Anglers Federation), která sdružuje 11 rybářských svazů (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko, Německo, Belgie, Itálie, Francie, Švýcarsko). Tato organizace si klade za cíl hájit zájmy evropských rybářů a poskytovat platformu pro aktivní spolupráci a podporu sportovního a rekreačního rybolovu nejen mezi národními rybářskými federacemi členských zemí EAF, ale i na úrovni celé Evropské unie.
Vzdělávací a informační činnost
Titul publikace Lov ryb elektrickým agregátem |
-
Internetové stránky Rady ČRS na adrese www.rybsvaz.cz s množstvím informací o činnosti ČRS.
-
Školení uchazečů zaměřené k získání prvního rybářského lísku, rybářských hospodářů, rybářské stráže, a školení osob pro obsluhu elektrického agregátu.
Titul publikace Příručka pro rybářské hospodáře
-
Vydávání odborných publikací (Rybářství a rybolov, Příručka pro rybářské hospodáře, Lov ryb elektrickým agregátem).
Titul publikace Rybářství a rybolov
- Příručky a metodické pokyny pro vedoucí rybářských kroužků a učební pomůcky pro mladé rybáře, které vydává odbor mládeže Rady ČRS.
- Školení vedoucích rybářských kroužků při územních svazech.
- Pravidelná publikační činnost prostřednictvím časopisu Rybářství, kterého je ČRS většinovým majitelem.
- Organizování odborných seminářů a konferencí
- Účast na výstavách (FOR FISHING v Praze, NATURA VIVA v Lysé nad Labem, ZEMĚ ŽIVITELKA v Českých Budějovicích a dalších).
Práce s dětmi a mládeží
- Probíhá v zájmových kroužcích a klubech při místních organizacích ČRS a ve spolupráci s domy dětí a mládeže a základními školami (v rámci ČRS je evidováno kolem 600 kroužků, ve kterých se dětem věnuje na 900 vedoucích).
- ČRS podporuje rozvoj vědomostí a pozitivního vztahu k rybářství, přírodě a životnímu prostředí a dává prostor k příjemnému a zdravému trávení volného času dětí a mládeže.
- Nedílnou součástí práce s mládeží je také hledání nových talentů pro závodní činnost.
Vyvrcholením celoroční práce s dětmi jsou tyto významné akce:
- přírodovědná soutěž "Zlatá udice" - soutěž rybářské mládeže ve znalostech a dovednostech v praktickém rybolovu,
- letní tábor - tábor se zaměřením na zdokonalování mládeže ve sportovním rybolovu a rybářských znalostech,
- setkání rybářské mládeže - akce pro vybrané děti jako odměna za jejich celoroční činnost.
Sportovní (závodní) lov ryb
Je nedílnou součástí činnosti ČRS.
- Pořádání závodů má dlouholetou tradici.
- ČRS v průběhu roku pořádá řadu domácích a mezinárodních soutěží (od místních závodů až po mistrovství republiky a mistrovství světa) a připravuje a vysílá reprezentaci ČR na mezinárodní závody a šampionáty.
- Na silně obsazených mezinárodních šampionátech naši reprezentanti pravidelně získávají ta nejvyšší ocenění a úspěšně tak reprezentují ČRS a Českou republiku.
- ČRS sdružuje i řadu hendikepovaných závodníků, kteří reprezentují ČRS v závodním lovu ryb udicí na plavanou.
- ČRS vyhlašuje každý rok nejlepší sportovce ze všech sportovních disciplín na slavnostním ceremoniálu.
Nejrozšířenější disciplíny sportovního lovu ryb udicí jsou:
- rybolovná technika - házení mušky nebo zátěže prutem na cíl nebo do dálky (v roce 2015 oslavil tento sport 80. výročí od svého založení),
- plavaná,
- muška,
- přívlač,
- feeder.