Květen je pro milovníky sportovního rybolovu jedním z nejúspěšnějších měsíců. Ačkoli na dravce si ještě musíme několik dní počkat, ve sluncem prohřáté vodě je aktivita kaprovitých ryb na velmi dobré úrovni. S rousnicí se můžete pokusit i o tajemné úhoře - v květnu jsme jich vysadili do sportovních revírů stovky tisíc (než dorostou do lovné velikosti, bude však ještě několik let trvat ). Nezapomínejte ale na to, že některé druhy jsou stále hájené - kromě dravců i parmy, jelci nebo ostroretky.
Květen byl bohatý nejen na úlovky. Jaké nejdůležitější události se v posledním měsíci odehrály?
Český rybářský svaz bude mít od září nového jednatele
Jednatel je bezesporu jednou z nejdůležitějších pozic v rámci Českého rybářského svazu. Společně s předsedou Svazu představují podle platných Stanov ČRS jeho statutární orgány, jednatel řídí práci sekretariátu. Z pozice zaměstnance na plný úvazek (volení funkcionáři nejsou v uvolněných pozicích, svou činnost pro Svaz vykonávají ve volném čase) má jednatel Svazu dostatek prostoru i pravomocí pro vedení celé exekutivy. V průběhu květnového zasedání Rady byl do této funkce jednohlasně jmenován Ing. Roman Heimlich, Ph.D., s účinností od 1. září 2019. Dr. Heimlich získal vysokoškolské vzdělání v oboru Rybářství a také v oboru Ekologie a životní prostředí; je dlouhodobým (a velmi úspěšným) členem české národní reprezentace LRU muška. Od roku 2008 pracuje na Ministerstvu zemědělství, t.č. v pozici vedoucího Oddělení rybářství a včelařství. Současný jednatel ČRS, Ing. Jan Štípek, bude od září členem Republikové rady z pozice předsedy Západočeského ÚS ČRS.
Centrální informační systém na spadnutí?
Absence jednotného informačního systému, do kterého by byly zapojeny všechny organizační složky ČRS, bude možná minulostí. V průběhu květnového zasedání Rady bylo přijato usnesení, ve kterém se zástupci územních svazů jednohlasně zavázali zrealizovat zavedení jednotného informačního systému v rámci ČRS do konce svého volebního období. Pokud bude toto usnesení naplněno, podaří se odstranit některé nejvýraznější problémy - například členství ve více organizacích zároveň (často motivované snahou o získání povolenky poté, co byla rybáři povolenka zadržena rybářskou stráží) a otevře se prostor pro vyšší stupeň digitalizace svazové agendy. Jednání s potenciálními dodavateli (nejčastěji využívaný IS Lipan je zaveden ve třech územních svazech) bude probíhat v následujících měsících.
Natura Viva 2019 je úspěšně za námi
24. ročník veletrhu Natura Viva byl bohatý nejen na program (jen doprovodných přednášek a diskuzí proběhlo téměř 50!), ale i na vysokou účast politiků a zástupců organizací, se kterými Český rybářský svaz dlouhodobě spolupracuje. V rámci této výstavy, spojující milovníky přírody, tak proběhla mnoho jednání a neformálních setkání. Vedení ČRS v průběhu výstavy přivítalo mimo jiné premiéra Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce, náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře, ředitele Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství Martina Žižku a řadu dalších vzácných hostů z řad poslanců, senátorů a zástupců ministerstev. Návštěvníci výstavy si v expozici ČRS mohli vyzkoušet simulátory zdolávání úlovku i laserovou střelnici kormorána, prohlédnout si ukázky sladkovodních ryb ve velkém akváriu, nechat si zhotovit portrét s rybářskou tématikou od karikaturisty nebo si zakoupit propagační a výukové předměty. Více v aktualitě.
Hospodářský odbor se sešel na výjezdním zasedání
Květnové zasedání odboru bylo tentokrát netradiční - výbor se sešel v rozšířeném složení (přizváni byli i členové Pstruhařské sekce) ve východních Čechách. Hlavními tématy byly pstruh s lipanem (a snaha o jejich dlouhodobé udržení) a potenciální změny legislativních pravidel - od bližších podmínek výkonu rybářského práva na našich revírech až po možné návrhy změn Zákona o rybářství a jeho prováděcí vyhlášky. Součástí jednání byly tři velmi zajímavé přednášky od přizvaných hostů - Ing. Tibora Krajče, Ph.D. z Rady Slovenského rybárskeho zväzu (problematika změny Zákona o rybářství na Slovensku), Ing. Tomáše Randáka, Ph.D.,ředitele Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (Dlouhodobé perspektivy hospodaření na pstruhových revírech) a z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR dorazil na zasedání Dr. Ing. Pavel Jurajda, který kladně zhodnotil výsledky spolupráce s Českým rybářským svazem a nastínil potenciál pro další prohloubení. Rybáři rádi uslyší, že zástupci Odboru se shodli na nutnosti určitého sjednocení a zjednodušení pravidel lovu (při zachování možnosti lokálních úprav tam, kde je k tomu opodstatnění). Konkrétní návrhy budou předloženy Republikové radě, o závěrech budeme informovat. Více v aktualitě.
Mistrovství ČR v plavané žen a handicapovaných sportovců zná své vítěze
Finálové závody proběhly na revíru Jizera 4, ve dvou samostatných kategoriích se utkalo nejlepších deset žen a dvacet handicapovaných rybářů o titul mistrů ČR v plavané. Počasí závodníkům přálo, aktivita ryb byla na velmi dobré úrovni a pochvalu zaslouží i skvělá práce organizačního týmu MO ČRS Kladruby (která se na práci s handicapovanými sportovci zaměřuje) a předsedy Odboru LRU plavaná Radka Zahrádky. Po dvoudenním zápolení na stupně vítězů v kategorii žen vystoupala na nejvyšší místo Hana Půrkrábková (stříbrná Markéta Nováčková, bronz Jana Grešová), v kategorii handicapovaných nejvyšší počet bodů získal Emanuel Vyhlídal, druhou pozici vybojoval polský závodník Andrzej Wacha a bronz jeho krajan Marcin Labęda. Závodníkům gratulujeme! Více v aktualitě.
50.000 úhořů vysazeno do Orlíku a Trnávky
Úhoři o celkové váze 360 kilogramů a hodnotě přes 640 tisíc Kč byli pečlivě rozvezeni po ploše přehrad tak, aby nedošlo k jejich následnému ohrožení ze strany dravých ryb. Díky migračním bariérám je bohužel populace úhořů říčních v českých vodách zcelá závislá na umělém vysazování. V roce 2018 bylo v rámci Českého rybářského svazu vysazeno 1,2 milionu kusů úhoře v pořizovací hodnotě téměř 10 milionů Kč; přibližně polovina nákladů byla hrazena prostřednictvím dotace z operačního programu Rybářství. Stojí za to připomenout rybářům i pravidla lovu úhořů - minimální lovná délka úhoře je plošně stanovena na 50 centimetrů, pozor na jeho netypické hájení - úhoři ulovení mezi 1. zářím a 30. listopadem musí být s maximální šetrností puštěni zpět do revíru. Pozornost je také nutné věnovat bližším podmínkám výkonu rybářského práva na jednotlivých revírech - například na ÚN Orlík je minimální délka nástražní rybky stanovena na 15 centimetrů (samozřejmě v období, kdy je lov na rybku povolen, tj. od 16.6. do 31.12). Tyto a další podrobnosti vždy najdete v soupisu revírů, který je nedílnou součástí povolenky k lovu (a při lovu ho tedy musíte mít vždy u sebe). Více v aktualitě.
Přehled nejdůležitějších květnových událostí je u konce; všem rybářům přejeme mnoho úspěchů u vody, trpělivost při čekání na zahájení sezony dravců 16. června (letos to vychází na neděli - pozor, opravdu je to neděle, v sobotu stále zákaz platí!) a všem doporučujeme ještě jednou přečíst rybářský řád a bližší podmínky výkonu rybářského práva u revíru, na který se chystáte - předejdete tím kolizi s členy rybářské stráže, jejichž aktivita v období po zahájení opět tradičně vzroste.
Petrův zdar!
Tomáš Kočica