Zpráva z MS klubů ve feederu z Portugalska se mi nepíše moc lehce. Český feeder provází „prokletí“ nepódiových míst a více či méně těsných „neúspěchů“. Po nedávném návratu z MS národů v Meridě jsme se vydali na jih Portugalska nedaleko města Alvito, u kterého leží rozsáhlá přehrada Albufera de Odivelas.

Je to obrovská vodní nádrž přírodního charakteru, která je celé jaro rozvodněná a někde je voda desítky metrů od běžného břehu. To znamenalo, že na některých místech se sedělo a chytalo v zaplavených travinách a po záběru se musela ryba zdolávat desítky metrů skrze podvodní vegetaci. Tato situace komplikovala zdolávání a bylo běžné, že týmy zdolaly v trénincích sotva polovinu ryb na prutech. Hlavní lovenou rybou byl kapr o váze 1–2 kg., ojediněle brala iberská parma a karas. Lovilo se ve vzdálenosti 40–120 m. Tato přehrada není příliš úživná, čemuž odpovídal tělesný stav kaprů, kteří byli vyzáblí, ale velmi divocí a bojovní. Na členitých přírodních rezervoárech mají ryby často přirozené návyky pohybů během dne a v různých ročním období.

To přesně fungovalo i zde a když hejna kaprů odjela, nebyla téměř možnost ulovit cílovou rybu. Velmi brzy tak začalo být jasné, že veliké hloubkové rozdíly na různých sektorech, ale i v rámci sektoru (na jednom kraji př. 2m hloubky, na druhém kraji – 18m hloubky) zásadně ovlivní možnosti cíleně lovit rybu. Tam kde nic není, není moc co chytat. Debaty kapitánů na meetingách s organizátory proto stále rezonovaly v důležitost losu, který zde do veliké míry předurčoval výsledky v závodním víkendu.

Los na sobotu se nám podařilo zvládnout a dobrým týmovým výkonem (1+2+2+5+10) jsme drželi 3. příčku. Nedělní los už nebyl příznivý na 3 sektorech z 5. Přesto jsme věřili, že natrénovanou taktikou si záběry kaprů vymodlíme. Tak se i stalo, ale pověstné štěstí ten den nebylo na naší straně. Jak málo může dělit úspěch a neúspěch mohou nastínit následující slova. Petr Klásek ve svém boxu v neděli ztratil 6/7 kaprů v rozsáhlých travinách před sebou. Jeden zdolaný kapr navíc by znamenal medaili. Jan Zavřel bojoval v neděli o každý záběr a 4 kapři ho drželi zhruba na 7-8 místě. V posledních 15 minutách dva závodníci kolem něj chytli každý kapra a poslali ho celkově na 12. místo. Kdyby udržel 8. místo, byla by to medaile.

Petr Daniš měl v sobotu ve svém sektoru před sebou 50 m zaplavených travin a v nich ztratil pouze 1 ze 13 kaprů. V neděli dokázal na papírově hrozném místě vykouzlit 5 ryb a držet 5. příčku. V posledních 15 minutách bohužel ztratil dva kapry na volné vodě bez překážek. Kdyby zdolal jednoho, byla by to medaile. A zcela stejný příběh z neděle  má za sebou Jakub Šabata. Jan Vojta v sobotním kole ztratil prvních 7 kaprů ze 7 záběrů za sebou. Všechny. Kdyby zdolal 2 z nich, byla by to medaile. Celý příběh zní možná doteď trochu pesimisticky, ale není to tak. Být bez medaile je trpké, ale být 4. na světě z 28. světových klubů je dobré. Jsem přesvědčen, že za měsíc u nás všech převládne pozitivní emoce. Přesto, vše se děje z nějakého důvodu a možná ještě potřebuje český feeder v některých věcech uzrát, aby dokázal vozit medaile…

Nakonec bych rád vyzdvihl sektorová vítězství Petra Daniše a Jana Vojty, která nám všem udělala velikou radost.  Děkujeme všem za podporu a já děkuji celému týmu závodníků a břehařů za to, jak šli za svým cílem a pomohli s organizací výjezdu.

Michal Porteš - Státní trenér LRU feeder

DSC02522DSC02522DSC02522DSC02522DSC02522DSC02522DSC02522